+48 519 393 163 kontakt@biuromowcow.pl

Naucz się przemawiać lekko i skutecznie

Słuchaj w Spotify, Apple Podcasts i innych appkach.

Jak napisać dobry toast na wesele?

utworzone przez | 20.03.2017 | Inne, Treść przemówienia, Wskazówki

W tym roku biorę ślub i nie chciałbym, żeby moi drużbowie lub świadkowie wznosili toasty na weselu jak Alan w Kac Vegas. To dla nich jest ten tekst, ale jeśli i przed Tobą stoi zadanie wzniesienia toastu i chciałbyś uniknąć żenady z powyższego video albo nie chcesz powiedzieć zwykłego “wszystkiego najlepszego dla pary młodej! Na zdrowie!”, przyda Ci się kilka rad.

To, co Ci napiszę, to tylko jedna z opcji i nie jest to jedyna recepta na zrobienie dobrego toastu. Właściwie to żadna formuła nie gwarantuje dobrego toastu, bo wszystko zależy od tego, co w nim zawrzesz. Plusem jest natomiast to, że Twój toast będzie się wyróżniał i zostanie lepiej zapamiętany.

Zacznijmy od struktury

Zbuduj swój toast bazując na tej strukturze:
1. Łapacz uwagi.
2. Twoja relacja z parą młodą.
3. Trzy punkty w jednym temacie.
4. Toast.
Proste, prawda? Ale niekoniecznie łatwe. No to o co chodzi?

1. Łapacz uwagi.

Tutaj musisz złapać uwagę gości weselnych. Większość ludzi mówi zwykłe “wszystkiego najlepszego dla wspaniałej pary młodej” lub zaczyna od „Jestem bratem pana młodego” itp. I to jest nudne. Zamiast tego, zacznij od czegoś, co złapie uwagę publiczności i jednocześnie da im obraz tego, o czym będziesz mówił. Np. „Opowiem wam dzisiaj dlaczego Pan młody miał na studiach ksywę >Batman<” albo „Opowiem wam o trzech rzeczach, których nie wiecie o pannie młodej”.
To pierwsze zdanie jest też ważne z innego względu – jak mówisz „jestem bratem pana młodego”, to mówisz o sobie, ale jeśli mówisz „opowiem wam o panu młodym”, to mówisz o panu młodym. Toast ma być o nim, a nie o Tobie, bo w pewnym sensie jest Twoim prezentem dla niego.

2. Twoja relacja z parą młodą.

Jak już wspomniałem, „Jestem bratem pana młodego” brzmi nudno, więc chodzi też o to, żeby to trochę ubogacić. „Jestem bratem pana młodego. Może opowiadał Wam kiedyś o swojej maskotce. Pewnie miał na myśli mnie, kiedy miałem 2 lata.”
Albo “przyjaźniłem się z panną młodą w podstawówce. To ze mną spędziła pierwsze wagary”. Gdzie większość osób zatrzyma się na zwykłym opisie, Ty dodaj coś więcej.

3. Trzy punkty w jednym temacie.

Teraz powinieneś rozwinąć to, co było w łapaczu uwagi. Najlepiej w jednym, dwóch lub trzech punktach. Pamiętaj, że toast ma być krótki, więc nie przesadź z ich objętością i ilością. Z tego samego powodu, powinny one mieć ten sam temat. Jeśli zdecydowałeś się opowiedzieć historię, to upewnij się, że będzie krótka i rzeczowa. A potem… po prostu opowiedz te punkty.

4. Toast

I tutaj trzeba pamiętać o 2 rzeczach. Najpierw podziękować gospodarzom (parze młodej), a potem życzyć im czegoś dobrego. I dopiero wtedy wznosić kieliszek wyżej i pić. Możesz przed podziękowaniem powiedzieć „przygotujmy nasze kieliszki”, dzięki czemu unikniesz chaosu, kiedy nagle będziesz chciał, żeby wszyscy pili.

Tego bym nie robił

To oczywiste, ale musi zostać napisane – wszelkie historie, które mogą spowodować, że osoba, o której mówisz się zawstydzi, są nie na miejscu. I tu łapią się nie tylko pikantne historie ze studiów, ale wiele innych, np. wspólne historie pijackie, historie nadania niemiłych przezwisk, itp. No i dochodzi też nie wspominanie o wszelkiego rodzaju ex-partnerach i ogólnie o życiu, które wiadomo, że dana osoba chce całkowicie zostawić za sobą.
Najlepiej skupić się na rzeczach pozytywnych. Pamiętaj też, że nawet jeśli jakąś rzecz dobrze wspominasz w rozmowie jeden na jeden z osobą, o której mówisz, to może to wciąż nie być historia dla większego grona (no ale to już po prostu musisz wyczuć).
Nie polecam też używania słów typu „naj”, czyli najlepszy, najśmieszniejszy, najprzystojniejszy itp. itd. Zamiast tego użyj porównania. Np. „pan młody jest tak zabawny jak George Carlin” albo “Jessica Alba prawie dorównuje urodą pannie młodej”.
I nie spisuj całego toastu. Znaczy spisać możesz, ale wtedy naucz się go i nie przynoś kartki, bo czytanie zabije klimat. Zamiast tego, możesz napisać kilka punktów na małej karteczce (np. na podstawie struktury, którą wypisałem wyżej). Chodzi o to, żeby treść płynęła z serca, a nie z kawałka papieru.

Będzie inaczej

To prawie pewne, że wyróżnisz się na tle innych toastujących. Pamiętaj, żeby się dobrze do tego przygotować i żeby toast był o parze młodej, a nie o Tobie. Jeśli masz kłopoty z mówieniem przed większą publicznością, możesz przeczytać tych kilka rad.
I daj znać w komentarzu, jak Ci poszło!
A jeśli potrzebujesz wsparcia w napisaniu swojego toastu – napisz do nas na kontakt@biuromowcow.pl. Powodzenia!

<div id="disqus_thread"></div><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> /**<!-- [et_pb_line_break_holder] --> * RECOMMENDED CONFIGURATION VARIABLES: EDIT AND UNCOMMENT THE SECTION BELOW TO INSERT DYNAMIC VALUES FROM YOUR PLATFORM OR CMS.<!-- [et_pb_line_break_holder] --> * LEARN WHY DEFINING THESE VARIABLES IS IMPORTANT: https://disqus.com/admin/universalcode/#configuration-variables<!-- [et_pb_line_break_holder] --> */<!-- [et_pb_line_break_holder] --> /*<!-- [et_pb_line_break_holder] --> var disqus_config = function () {<!-- [et_pb_line_break_holder] --> this.page.url = https://biuromowcow.pl/; // Replace PAGE_URL with your page's canonical URL variable<!-- [et_pb_line_break_holder] --> this.page.identifier = http-biuromowcow-pl; // Replace PAGE_IDENTIFIER with your page's unique identifier variable<!-- [et_pb_line_break_holder] --> };<!-- [et_pb_line_break_holder] --> */<!-- [et_pb_line_break_holder] --> (function() { // DON'T EDIT BELOW THIS LINE<!-- [et_pb_line_break_holder] --> var d = document, s = d.createElement('script');<!-- [et_pb_line_break_holder] --> <!-- [et_pb_line_break_holder] --> s.src = '//http-biuromowcow-pl.disqus.com/embed.js';<!-- [et_pb_line_break_holder] --> <!-- [et_pb_line_break_holder] --> s.setAttribute('data-timestamp', +new Date());<!-- [et_pb_line_break_holder] --> (d.head || d.body).appendChild(s);<!-- [et_pb_line_break_holder] --> })();<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><noscript>Please enable JavaScript to view the <a href="https://disqus.com/?ref_noscript" rel="nofollow">comments powered by Disqus.</a></noscript>
Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk

Konsultant Przemawiania

Cześć, jestem Michał i od kilku lat z pasją zajmuję się przemówieniami. Uczyłem się od najlepszych – m. in. Chrisa Andersona i Hansa Roslinga, a teraz sam nauczam innych. Prowadzę szkolenia i indywidualne konsultacje z wystąpień publicznych, a do tego przemawiam na konferencjach lub je prowadzę. Jestem zapalonym miłośnikiem TED i Pomysłów Wartych Rozpowszechniania, organizuję TEDxWroclaw i uwielbiam łączyć ze sobą ludzi, którzy mogą coś wspólnie zdziałać.
Prywatnie oglądam dużo seriali i często spotykam się z przyjaciółmi.

Przeczytaj też:

Jak zadbać o swój głos w wystąpieniach publicznych i nie tylko?

Jak zadbać o swój głos w wystąpieniach publicznych i nie tylko?

Większość problemów z głosem da się rozwiązać. W swoim wystąpieniu ze Spice Talks #4 Patrycja Obara podpowiada, jak to zrobić. Mówi też o tym, skąd zazwyczaj biorą się te problemy i wyjaśnia, jak się ma głos do treningów sportowych. A na koniec podrzuca kilka szybkich patentów na lepszy głos.

Podobało Ci się?

Jeśli chciał(a)byś efektywnie wykorzystać wiedzę z tego artykułu w praktyce, mogę Ci pomóc – napisz lub zadzwoń:
michal@biuromowcow.pl
+48 790 300 458

Pracuję zarówno z grupami (szkolenia), jak i w sesjach 1 na 1 (konsulting).

.

Pin It on Pinterest

Share This