+48 519 393 163 kontakt@biuromowcow.pl

Naucz się przemawiać lekko i skutecznie

Słuchaj w Spotify, Apple Podcasts i innych appkach.

artykuł

Jak rozwijać umiejętności prezentacyjne siedząc w domu?

MICHAŁ KASPRZYK

Kiedyś izolacja społeczna nareszcie się skończy.
I wtedy każdy z nas wypełznie ze swojego domu niczym niedźwiedź ze swojej jaskini po zimowym śnie. Nie mogę się tego doczekać i wiem, że Ty też.
Wrócimy wtedy do starego trybu pracy, w którym będzie więcej okazji na interakcję z ludźmi. Więcej okazji do prezentowania.
Oczywiście nagle okaże się też, że jednak sporo spotkań na żywo można przerzucić do internetu, ale mamy teraz tylu ekspertów od pracy zdalnej, że ja sobie podaruję artykuł o tym temacie.
Więc prezentowanie. Jak nie wypaść z wprawy? Albo jeszcze rozwinąć swoje umiejętności? Mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Oglądaj przemówienia

Ja wiem, że po całym dniu pracy (w dodatku zdalnej (szczególnie jak się ma dzieci na głowie)) to jednak Netflix jest platformą, z której prędzej się chce skorzystać. Natomiast można oglądanie przemówień dorzucić do innych aktywności.
Mi zdarza się to przy śniadaniu. Głównie oglądam TED Talki, ale jeśli wolelibyście coś innego, to polecam na YouTubie poszukać przemówień z eventów, które Was interesują. Dużo wystąpień znajdziecie na kanale InfoShare. Ostatnio zaczęliśmy publikować nagrania z naszych meetupów poświęconych wystąpieniom publicznym – Spice Talks – te przemówienia dotyczą tylko umiejętności prezentacyjnych.
Jeśli macie ograniczony czas na oglądanie, to TED pozwala filtrować nagrania po czasie trwania.

Rozgrzewaj głos

Miałem nie dawać wskazówek do pracy zdalnej, ale ta jest ważna w kontekście tego, co będzie później… Jeśli nawet sam tak nie masz, to z pewnością znasz osoby, które tak robią – podnoszą głos w trakcie rozmów przez internet/telefon. Niestety wiąże się to z większym jego nadwyrężaniem, a co za tym idzie – może powodować chrypę lub nawet ból gardła.
Jeśli prowadzisz więcej rozmów zdalnych, pamiętaj o tym, żeby poświęcać chwilę na rozgrzewkę głosu. Świetny zestaw ćwiczeń opracowała Patrycja Obara i znajdziesz je tutaj.

Czytaj książki

Bardzo zgrabną listę książek o wystąpieniach publicznych popełniłem już kiedyś tutaj.

Słuchaj podcastów

Jak wyżej. Listę znajdziesz tutaj.

Pisz i ćwicz przemówienia

To zdecydowanie bardziej ambitny i czasochłonny sposób.
Jednym z najważniejszych elementów przemówienia jest jego treść. A ćwiczyć jej tworzenie można nawet w bardzo ograniczonych warunkach. Zatem pisz, a potem wygłaszaj przemówienia. Tematyka nie ma znaczenia, ale dobrze jest skupić się na tematach, które są dla Ciebie trudne. Możesz też zróżnicować formy i cele, które im towarzyszą – napisz przemówienia informacyjne i perswazyjne, krótkie i długie, do znanej i nieznanej publiczności. Eksperymentuj.
A do spisywania treści przemówień najlepiej użyj głosowego wprowadzania tekstu w Google Docs. Dzięki temu treść, którą spiszesz, będzie zbliżona do tego, jak mówisz. To ważne, bo zazwyczaj piszemy zupełnie innym językiem niż mówimy i potem trudno się wygłasza przemówienie, które składa się z długich zdań, trudnych słów, brakuje w nim powtórzeń itp.

Zdalna pomoc

A jeśli szykujesz się do jakiegoś przemówienia albo webinaru i chciałbyś skonsultować je z ekspertem, to daj znać – pomagamy przygotować się również zdalnie.

Tematyka

Umiejętności prezentacyjne
Praca Zdalna

Zaglądałeś już na kanał Spice Talks na YouTubie?

PROFIL AUTORA

Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk

Mówca, trener przemawiania

NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter

* pole wymagane

kontakt

Spodobało Ci się?

Jeśli chcesz, żeby autor tego wpisu podzielił się swoją wiedzą w Twojej firmie, odezwij się do nas na kontakt@biuromowcow.pl

Pin It on Pinterest

Share This