+48 519 393 163 kontakt@biuromowcow.pl

Naucz się przemawiać lekko i skutecznie

Słuchaj w Spotify, Apple Podcasts i innych appkach.

Przemówienie które zabiło – 9 ciekawostek o wystąpieniach publicznych

utworzone przez | 03.08.2016 | Inne

Z pewnością czytaliście już mnóstwo list z ciekawostkami, ale większość z Was nigdy nie trafiła na taką. Oto 9 ciekawostek o przemówieniach.

1. W szkole

Martin Luther King, którego “Mam marzenie” jest chyba najsłynniejszym przemówieniem świata, a na pewno jednym z tych, które miały olbrzymi wpływ na ludzkość, nie zawsze był świetnym mówcą. W seminarium za przemawianie dostał zaledwie… czwórkę.

2. Źródło dochodu

Mark Twain, autor powieści o przygodach Tomka Sawyera, więcej zarabiał na przemawianiu, niż na pisaniu.

3. Strach przed wystąpieniami

Osoby, które otwarcie przyznały się do strachu przed wystąpieniami publicznymi:
Winston Churchill
John F. Kennedy
Margaret Thatcher
Barbra Streisand
Bono
Elvis Presley

4. Jąkanie

Arystoteles, Isaac Newton, Charles Darwin, Winston Churchill, Jack Welch (słynny dyrektor General Electric) oraz James Earl Jones (który użyczył głosu Darthowi Vaderowi) wszyscy używali swojego głosu w różnego rodzaju wystąpieniach publiczych. Wszyscy na którymś etapie swojego życia się jąkali.

5. Prezydent USA

Thomas Jefferson tak bardzo bał się przemawiania, że zdecydował się co roku wysyłać kogoś w swoim imieniu, kto w Kongresie odczytywał State of the Union (coroczne przemówienie prezydenta USA).

6. Próby

Steve Jobs wiedział jak ważne jest przygotowanie się do przemówienia. Przed prezentacjami na konferencjach Apple ćwiczył do upadłego przez kilka poprzedzających je dni.

7. Groteska

Lęk przed przemówieniami nazywa się Glossophobia. Lęk przed śmiercią to Necrophobia. Co niezwykłe według starych badań, więcej ludzi dotyczył ten pierwszy. Jerry Seinfeld powiedział kiedyś, że statystycznie rzecz ujmując, ludzie na pogrzebie wolą leżeć w trumnie niż wygłaszać mowę pochwalną. Najnowsze badania nie są jednak tak drastyczne. Można je znaleźć tutaj. Punkty 54 i 59.

8. Długość przemówień

Biorąc pod uwagę, ile przemówień odbywa się codziennie na całym świecie, ciężko jest określić najkrótsze i najdłuższe przemówienie, ale są dwa, które służą jako przykłady.
Najkrótszym było przemówienie otwierające prezydenturę George’a Washingtona. Prezydent, który nie przepadał za wystąpieniami publicznymi, zmieścił się w 135 słowach – to około jedna minuta.
Za najdłuższe uchodzi przemówienie wygłoszone w Izbie Gmin brytyjskiego parlamentu w 1828 roku – trwało 6 godzin.

9. Śmierć

Czy przemówienie może zabić? W pewnym sensie… Prezydent USA William Henry Harrison wygłosił swoją mowę inauguracyjną w około godzinę (8445 słów) na świeżym powietrzu. Pech chciał, że warunki pogodowe były bardzo kiepskie, więc prezydent zmókł i zmarzł. Miesiąc później zmarł na zapalenie płuc.

Jakie lekcje jesteś w stanie wyciągnąć z tych ciekawostek?


Przeczytaj też:
Jak zadbać o swój głos w wystąpieniach publicznych i nie tylko?

Jak zadbać o swój głos w wystąpieniach publicznych i nie tylko?

Większość problemów z głosem da się rozwiązać. W swoim wystąpieniu ze Spice Talks #4 Patrycja Obara podpowiada, jak to zrobić. Mówi też o tym, skąd zazwyczaj biorą się te problemy i wyjaśnia, jak się ma głos do treningów sportowych. A na koniec podrzuca kilka szybkich patentów na lepszy głos.

Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk

Konsultant Przemawiania

Cześć, jestem Michał i od kilku lat z pasją zajmuję się przemówieniami. Uczyłem się od najlepszych – m. in. Chrisa Andersona i Hansa Roslinga, a teraz sam nauczam innych. Prowadzę szkolenia i indywidualne konsultacje z wystąpień publicznych, a do tego przemawiam na konferencjach lub je prowadzę. Jestem zapalonym miłośnikiem TED i Pomysłów Wartych Rozpowszechniania, organizuję TEDxWroclaw i uwielbiam łączyć ze sobą ludzi, którzy mogą coś wspólnie zdziałać.
Prywatnie oglądam dużo seriali i często spotykam się z przyjaciółmi.
.

Podobało Ci się?

Jeśli chciał(a)byś efektywnie wykorzystać wiedzę z tego artykułu w praktyce, mogę Ci pomóc – napisz lub zadzwoń:
michal@biuromowcow.pl
+48 790 300 458

Pracuję zarówno z grupami (szkolenia), jak i w sesjach 1 na 1 (konsulting).

Pin It on Pinterest

Share This