BAZA WIEDZY
Narzędziownia Menadżera: expose przed zespołem
Paweł Bochnowski w swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas Spice Talks #05 podaje zwięzły i konkretny przepis na doskonałe expose managera przed nowym zespołem. To absolutny must see!
Spice Tips #1 – Jak radzić sobie z przeszkadzającym słuchaczem?
Pierwszy z cyklu Spice Tips – krótkich filmów, w których odpowiadamy na Wasze pytania. W pierwszym z nich odpowiemy na pytanie: Jak sobie radzić z osobami na widowni, które przeszkadzają w wystąpieniu?
Jak zadbać o swój głos w wystąpieniach publicznych i nie tylko?
Większość problemów z głosem da się rozwiązać. W swoim wystąpieniu ze Spice Talks #4 Patrycja Obara podpowiada, jak to zrobić. Mówi też o tym, skąd zazwyczaj biorą się te problemy i wyjaśnia, jak się ma głos do treningów sportowych. A na koniec podrzuca kilka szybkich patentów na lepszy głos.
Co trenerzy biznesowi powinni wiedzieć o wystąpieniach publicznych?
Prowadzenie szkoleń to też występowanie publiczne. Jak trenerzy mogą wykorzystać potencjał przemówień?
Jak zaangażować odbiorców przemówienia – najważniejsza zasada
Kiedy mówca wchodzi na scenę, zwykle zależy mu, żeby angażowała się w jego wystąpienie. Co zrobić, żeby osiągnąć ten cel?
Jak dzięki słowu na „k” wyróżnić swoje wystąpienie?
Przygotowując wystąpienie, możemy, w zależności od kontekstu, używać różnych słów na „k”. Tomek Bąkowski opowiada w swoim wystąpieniu o jednym, które może mieć szczególnie korzystny wpływ na efekt końcowy.
Szybki sposób na mocny początek przemówienia
Czasem zdarza się, że musimy przygotować wystąpienie błyskawicznie. Coś się wydarzyło i za pół godziny musimy stanąć na scenie z przemówieniem, które porwie publiczność od pierwszych sekund. Jak to zrobić?
Czego osiedlowe dresy mogą Cię nauczyć o wystąpieniach publicznych?
Są takie miejsca, w których trzeba wiedzieć, jak odpowiadać na pytanie: skąd jesteś. Bo to pytanie oznacza jednocześnie: komu kibicujesz. Zła odpowiedź może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. O tym, co zrobić, żeby tych konsekwencji uniknąć i jak to się ma do sztuki przemawiania, opowiada Dawid Straszak.
O głosie inaczej
Już nie raz pisaliśmy o tym, że głos jest jednym z najważniejszych narzędzi mówcy. Ale czy są jakieś punkty styczne między śpiewem, a naszymi celami rozwojowymi i biznesowymi? Zobaczcie wystąpienie Patrycji Obary i przekonajcie się sami.
Jak poskromić PowerPointowego potwora?
Że o statystykach można mówić barwnie i ciekawie, wiemy już od Hansa Roslinga. Ale żeby o slajdach w PowerPoincie też się dało? Okazuje się, że tak. Zapraszamy do oglądania – to będzie dobrze spędzony czas i porcja konkretnej wiedzy.
Prezentacja do wystąpienia – hot or not?
Żyjemy w kulturze obrazkowej. Wydawałoby się więc, że wystąpienie publiczne bez prezentacji nie ma racji bytu. W rzeczywistości jednak sytuacja nie jest do końca jednoznaczna.
Jak rozwijać umiejętności prezentacyjne siedząc w domu?
Kiedyś izolacja społeczna nareszcie się skończy.
I wtedy każdy z nas wypełznie ze swojego domu niczym niedźwiedź ze swojej jaskini po zimowym śnie.
Wrócimy do starego trybu pracy, w którym będzie więcej okazji na interakcję z ludźmi. Więcej okazji do prezentowania.
Poczucie humoru w twoich wystąpieniach
Jak to jest z tym poczuciem humoru w przemówieniach? Można, czy nie można? A jeśli można, to jak i ile, żeby nie przesadzić? I przede wszystkim – po co?
Wspomnienie debaty „Szkoła przyszłości – jak się skutecznie uczyć?” w Sejmie RP
Czy szkoła powinna uczyć konkretnych umiejętności, czy raczej elastyczności? I czy potrzeby i uczucia ucznia mają jakiekolwiek znaczenie w procesie edukacji?
Co zrobić z rękami, czyli jak pokonać lęk przed przemawianiem
Dlaczego twoje ciało, które zazwyczaj jest twoim sprzymierzeńcem, zaczyna się zachowywać dziwnie, kiedy tylko znajdziesz się na scenie? Czy są jakieś proste strategie radzenia sobie z tremą? I co to wszystko na wspólnego z polem trawy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w wystąpieniu Patrycji Obary: „Co zrobić z rękami, czyli jak pokonać lęk przed przemawianiem”.
O charyzmie na miarę mówcy TEDx
W podcaście Charyzmatycznym Michał Kasprzyk opowiada o tym, w jaki sposób przygotowywać się do wystąpień publicznych. Wymienia też najczęściej popełniane błędy i podpowiada, jak sobie radzić ze stresem, żeby nie zaszkodził naszej świetnie przygotowanej prezentacji.
Jak kierować uwagą odbiorców w tabelach na slajdach?
W biznesie, szczególnie w dużych firmach, często trzeba się posługiwać tabelami w swoich prezentacjach. Tylko najczęściej zawierają one zbyt dużo danych, żeby odbiorcy byli w stanie się połapać, gdzie skierować uwagę. Jak sformatować tabelę tak, żeby zawierała kontekst, ale żeby słuchacze nie mieli wątpliwości, o której komórce aktualnie mówi prezentujący?
Jak napisać przemówienie godne Oscara?
W szkole nauczono nas bardzo prostej zasady: poprawnie skonstruowany tekst powinien składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. I często, w dużym uproszczeniu wyglądało to tak: we wstępie mówimy, o czym zamierzamy mówić w rozwinięciu. W rozwinięciu mówimy to, co zamierzamy powiedzieć. W zakończeniu mówimy, co powiedzieliśmy. I rzeczywiście być może sprawdza się to w wypracowaniu, ale już w przemówieniu – niekoniecznie. Dlaczego?
Wszystkie posty: