9 podcastów, których warto słuchać
Podcasty szturmem podbijają Polskę. Według badań przeprowadzonych dla Storytel przez Nielsen słucha ich co piąty polski internauta w wieku 19-49, a połowa wie, co to jest. Jeśli jesteś w tej drugiej połowie, to nic strasznego – podcasty to takie audycje radiowe, ale dostępne w dowolnym momencie. Ich wygoda polega na tym, że sam decydujesz, czego chcesz obecnie słuchać, a oferta jest dość szeroka. Jest wyjątkowo szeroka, jeśli znasz angielski.
O tym, czym są podcasty, możesz też posłuchać w… podcaście:
Jakich podcastów słuchać, żeby rozwijać swoje umiejętności prezentacyjne?
Chciałem w tym artykule podzielić się paroma podcastami, których sam słucham, a dzięki którym możesz rozwijać się jako mówca. Podzieliłem je na kilka kategorii. W zasadzie większość podcastów można potraktować jako lekcję w tym jak mówić i opowiadać lub jak tego nie robić. Kluczowe jest, żeby po prostu się zastanowić, dlaczego ten konkretny prowadzący do ciebie trafia – co takiego mówi i w jaki sposób to robi?
Gdzie słuchać podcastów?
Najpopularniejsze obecnie aplikacje, którymi można je odtworzyć, to Apple Podcasts, Google Podcasts i Spotify (zakładam, że przynajmniej jedną z tych aplikacji masz w swoim telefonie), ale jak widać, można też słuchać ich z poziomu przeglądarki. Z dedykowanych aplikacji polecam Pocket Casts, którego sam używam. Wszystkie wymienione tutaj podcasty znajdziesz w tych aplikacjach, a dodatkowo po kliknięciu podtytułów w tym artykule, przeniesiesz się na ich strony, gdzie też możesz ich słuchać.
Podcasty związane z przemawianiem
The Pitch [angielski]
Prezentacje inwestorskie rządzą się swoimi prawami, a w tym podcaście możesz posłuchać wielu różnych. Prowadzący Josh Muccio rozmawia z twórcami startupów o efektach, jakie ich pitche przyniosły w oczach inwestorów. Warto potraktować je jako studium przypadków i zastanowić się, co w nich sprawia, że uzyskują finansowanie lub nie.
Podcast Charyzmatyczny
Prowadzący Dawid Straszak jest zafascynowany tematem charyzmy. W rozmowach z ciekawymi gośćmi eksploruje różne płaszczyzny tego zagadnienia i udowadnia, że z charyzmą nie trzeba się urodzić, a można się jej nauczyć. Dawid jest jednym z naszych mówców i trenerów.
Chciałbym zwrócić tutaj szczególną uwagę na cztery odcinki jego podcastu, w których gośćmi są mówcy naszego Biura Mówców:
Odcinek 2 – Występowanie publiczne tak dobre, jak na TEDx. Wywiad z Michałem Kasprzykiem.
Odcinek 4 – O wykorzystaniu kreatywności w biznesie. Wywiad z Tomkiem Bąkowskim.
Odcinek 10 – O pracy nad głosem. Wywiad z Patrycją Obarą.
Odcinek 13 – O tym, jak nauczyć się charyzmy. Wywiad z Dawidem Straszakiem (tak, tu role się odwracają.
Out on the wire [angielski]
Jak opowiedzieć świetną historię? To nie takie proste, ale kilkanaście odcinków tego podcastu pokazuje wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Co drugi odcinek prowadząca Jessica Abel poświęca na warsztat, w którym omawia konkretne prace swoich studentów.
Anecdotally speaking [angielski]
Wielu trenerów i mówców uczy jak opowiadać historie, a mało kto podaje konkretne historie, którymi można się podzielić w swoich wystąpieniach lub nawet codziennym biznesowym życiu. W tym podcaście Shawn Callahan i Mark Schenk dzielą się takimi opowieściami, a dodatkowo dyskutują o tym, czego one uczą i w jakich sytuacjach ich używać. Odcinki są krótkie i treściwe.
Podcasty ze świetnie opowiedzianymi historiami
This American Life [angielski]
To najpopularniejszy podcast na świecie, który swój żywot rozpoczyna właściwie jako audycja radiowa. Stworzony przez legendę podcastingu – Irę Glassa, jest kawałem świetnej, reporterskiej roboty. Tematy często wydają się wyjątkowe, ale w rzeczywistości są o codziennych życiach zwykłych Amerykanów. Doskonałe studium przypadku opowiadania historii.
Reply All [angielski]
Mój faworyt. Stworzony przez Alexa Goldmana i PJ Vogta podcast to zbiór historii ze świata internetu, ale nie zawsze takich, jak byśmy się spodziewali. Dynamika między prowadzącymi i świetny warsztat reporterski sprawiają, że słucha się ich z zapartym tchem.
Heavyweight [angielski]
Jonathan Goldstein jest mistrzem. W swoim podcaście pomaga ludziom załatwić niedokończone sprawy, pogodzić skłóconych przyjaciół, a w tym wszystkim – genialnie opowiada ich historie. Jak dla mnie Jonathan pokazuje, że charyzma prowadzącego (mówcy) leży w jego naturalności i byciu sobą.
Podcasty naszych mówców
Podcast Charyzmatyczny
Wymieniony wyżej podcast Dawida Straszaka.
Greg Albrecht Podcast
Greg jest przedsiębiorcą i inwestorem, który ma bogate doświadczenie biznesowe i w ramach podcastu mógłby się dzielić właśnie nim. Ale poszedł o krok dalej i rozmawia z różnymi ludźmi sukcesu o lekcjach, jakie słuchacze mogą wyciągnąć dla prowadzonych przez siebie firm.
Do Początku
Tu nie ma niespodzianki – ja też prowadzę podcast. Razem z moim współprowadzącym – Krzysztofem Nowakiem, opowiadamy o tym, jak różne rzeczy się zaczęły.

Michał Kasprzyk
Konsultant Przemawiania
Cześć, jestem Michał i od kilku lat z pasją zajmuję się przemówieniami. Uczyłem się od najlepszych – m. in. Chrisa Andersona i Hansa Roslinga, a teraz sam nauczam innych. Prowadzę szkolenia i indywidualne konsultacje z wystąpień publicznych, a do tego przemawiam na konferencjach lub je prowadzę. Jestem zapalonym miłośnikiem TED i Pomysłów Wartych Rozpowszechniania, organizuję TEDxWroclaw i uwielbiam łączyć ze sobą ludzi, którzy mogą coś wspólnie zdziałać.
Prywatnie oglądam dużo seriali i często spotykam się z przyjaciółmi.
Przeczytaj też:
Narzędziownia Menadżera: expose przed zespołem
Paweł Bochnowski w swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas Spice Talks #05 podaje zwięzły i konkretny przepis na doskonałe expose managera przed nowym zespołem. To absolutny must see!
Spice Tips #1 – Jak radzić sobie z przeszkadzającym słuchaczem?
Pierwszy z cyklu Spice Tips – krótkich filmów, w których odpowiadamy na Wasze pytania. W pierwszym z nich odpowiemy na pytanie: Jak sobie radzić z osobami na widowni, które przeszkadzają w wystąpieniu?
Podobało Ci się?
Jeśli chciał(a)byś efektywnie wykorzystać wiedzę z tego artykułu w praktyce, mogę Ci pomóc – napisz lub zadzwoń:
michal@biuromowcow.pl
+48 790 300 458
Pracuję zarówno z grupami (szkolenia), jak i w sesjach 1 na 1 (konsulting).
.